Patrně i při čtení tohoto textu se nacházíte v sedu. Sedíte správně? Právě jste se porovnali na sesličce? Napřímili jste zádový hrb? Aktuálně provedené přenastavení těla Vám umožnila znalost tělesného schématu ve variantě „sedím správně.“ Představme si podobnou situaci v případě běhu – lze se opravit do polohy „běžím správně?“

Celodenní běžecký kurz pro běžkyně a běžce bez rozdílu věku a výkonnosti na tuto otázku teoreticky i prakticky odpovídá. Primárně nabízí účastníkům pohled na vlastní běžecký styl pomyslným třetím okem – 2D kinematickou analýzou, skrze níž definuje stěžejní pohybové a posturální nedostatky. Teoretický blok je pak dále zaměřen na definici optimálního dokroku, pohybu paží, kadence a délky kroku, jakožto stěžejních atributů pro ekonomické a zdravotně preventivní zvládnutí běžeckého kroku.

V praktickém venkovním bloku si účastník koriguje běžecký krok pomocí vedených běžeckých prvkových cvičení. V praktickém vnitřním bloku se učí novému vnímání svého tělesného držení prostřednictvím osvojování pozic z vývojové kineziologie.

Program workshopu sleduje cíl zdokonalení pohybu a držení těla pro efektivnější rozvoj kondice a sportovní výkonnosti. Klidně hoďte za hlavu obavy typu “na to fyzicky nemám.” Program se odehrává v motivu opakujících se úseků, nikoliv kontinuálního běhu. Prostoru pro odpočinek a diskurz je tak dostatečně.

Výstupem z kurzu jsou individuální doporučení pro optimalizaci běžeckého stylu a rozvoje posturální kondice (tělesného držení).

Rámcový program

  • úvodní seznámení
  • odebrání videozáznamu a kinematická analýza
  • rozbor videozáznamu a určení individuálního postupu korekce
  • rozcvičení (pre-workout)
  • korekce běžeckého kroku
  • vycvičení (post-workout)
  • rozvoj posturální kondice

Kurz je z důvodu individualizace přístupu otevřen pouze pro 8 účastníků. Program probíhá částečně ve vnitřních a částečně ve venkovních prostorech, čemuž je třeba přizpůsobit oděv/obuv. Bližší informace budou účastníkům rozeslány týden před začátkem kurzu.

Pro koho:  běžkyně a běžci bez rozdílu věku a výkonnosti

Kdy:          14.května 2023 od 9.30h od 17.30h

Kde:          Praha Ladronka/Motol

Lektor:      Ondřej Růžek

Cena:        4.500,-Kč (zahrnuje kurzovné a celodenní občerstvení)

 

Bližší informace na ruzeko@gmail.com.

Přihlášení na kurz