Hole jsou při běhu v náročném horském terénu neocenitelným pomocníkem, který šetří síly i tělesnou schránku. Vyberte si s námi tip, který se pro vaše výpady vstříc prudkým stoupáním i strmým seběhům hodí nejvíce.
Základní rozdělení hůlek na běhání
Výrobci nabízejí dva základní typy holí – stavitelné (s možností úpravy délky), nestavitelné (stálá délka). Stavitelné hole je možné dále rozdělit na teleskopické (zasouvací; dvoj- a trojdílné) a skládací-teleskopické (kombinace lámacích kloubů a teleskopického dílu). Nestavitelné hole lze dále rozdělit na jednodílné (řečené „pevné“) a vícedílné (tzv. „skládačky, z-poles, nebo zetka“).
Stavitelné běžecké hole
Teleskopické běžecké hůlky
Stavitelné hole nejčastěji reprezentuje teleskopická odrůda, která umožňují nastavení své délky adekvátně k výšce postavy, respektive ke sklonu terénu, po kterém se právě pohybujete. Aby byl výčet úplný, sluší se ještě pojmenovat dva základní systémy fixace jednotlivých dílů, tedy šroubovací (díly se proti sobě utahují, respektive povolují) a rychloupínací.
Dvoudílné běžecké hole Leki Spin ve variantě se šroubovacím i rychloupínacím systémem
U prve uvedených se jednotlivé díly po nastavení správné délky proti sobě jednoduše zašroubují. Trojdílné hole lze dle modelu složit i tak, že odpovídají výšce batohu o objemu 30 litrů. Dvojdílné hole jsou méně kompaktní, ale za to mají větší tuhost. Nevýhodu šroubovacího systému skládání představuje časová náročnost šroubování a poněkud obtížné skládání za deště, respektive mrazu/sněžení, kdy mohou dílce prokluzovat v rukou. Těchto strastí se vyvarujete při použití holí s rychloupínacím systémem. Manipulace s nimi je velmi rychlá a jednoduchá, a to i s chladem zkřehlými prsty nebo nataženými rukavicemi.
Doporučujeme se o teleskopické hole starat a pravidelně je čistit, aby jednotlivé segmenty stále hravě klouzaly jeden po druhém.
Skládací – teleskopické hůlky na běhání
Zajímavé technické řešení přinášejí hole kombinující skládání přes klouby s teleskopickým dílem na rukojeti. Takovéto modely v sobě vlastně snoubí všechny žádoucí parametry – nízkou hmotnost, rychlou manipulaci, skladnost a stavitelnost. Při jejich pořízení je ovšem potřeba počítat s tím, že složitější konstrukce znamená vyšší cenu a nutnost šetrnějšího zacházení.
Nastavitelné skládací hole La Sportiva Trail Speed Alu
Nastavitelné hole na běhání
Jednodílné běžecké hole
Nestavitelné hole jsou pevně spjaty s výškou postavy, respektive se sklonem terénu. Jednodílná varianta vyniká nízkou vahou a výbornou pevností. To vše je ovšem vykoupeno neskladností, hodí se proto spíše ke krátkodobému použití, například v závodech. Proč? Zvolíte-li optimální délku pro stoupání do svahu, nebudou vám hole vyhovovat při běhu po rovině ani z kopce.
Vícedílné hulky na běhání
Nevýhodu nestavitelných modelů řeší jen o něco málo těžší vícedílná varianta. Rozložení i složení je velmi snadné a zabere jen pár vteřin, hole tedy můžete dle potřeby rychle odložit do batohu, respektive k němu připnout.
Běžecké hole podle použitého materiálu
Karbonové běžecké hole
Karbon je materiál, který najde uplatnění snad ve všech výrobních odvětvích. Vyniká nízkou hmotností a vysokou pevností, zároveň je však poměrně křehkým, příliš dobře tedy nesnáší hrubé zacházení.
Běžecké hůlky ze slitiny hliníku
Kombinace hliníku s ostatními chemickými prvky dává vzniknout slitinám s výbornými vlastnostmi, díky nimž lze vyrábět hole odolné a zároveň lehké, nicméně pořád o něco těžší než karbonové. Těm se nerovnají ani v pevnosti, to však plně vyvažuje výrazně menší náchylnost k mechanickému poškození. Prostě a jednoduše se nemusíte bát, že je nechtěně zničíte při prvním klopýtnutí a pádu.
Výběr a nastavení správné délky běžeckých holí
Délka běžeckých hůlek se odvíjí od aktuálního sklonu terénu a preferencí uživatele. U nestavitelných holí vždy rozhoduje úsilí, které hodláme při jejich použití vyvinout. V závodě si nejspíše hrábneme více, proto více oceníme delší. Základní hodnotu nastavení určíme tak, že se postavíme hezky vzpřímeně na rovnou plochu, přimkneme paže k tělu a v lokti je ohneme do pravého úhlu. Pozor, pro určení správné délky musíme zabodnout hroty do země.
Cesta vzhůru s hůlkami
Pro výstup do kopce se obecně doporučuje hole o 5 až 10 cm zkrátit. Platí jednoduché pravidlo, a to čím prudší svah nás čeká, tím kratší hole oceníme. Pokud budete chtít horní polovinu těla zapojit více, můžete si hole naopak prodloužit.
Existují případy, kdy se vyplatí hole při běhu do kopce naopak prodloužit. Prahneme-li například po dosažení co možná nejrychlejšího času a tím pádem třebas i lepšího výsledku v závodě, zvolíme hole delší, abychom do výkonu více zapojili paže a horní část trupu.
Dbejte na to, abyste při odpichu hole udrželi dlaň v rovině s předloktím. Zápěstí určitě nezalamujte.
Z kopce dolů s běžeckými hůlkami
Jakmile se pře námi začne terén svažovat, měli bychom hole o 5 až 10 cm prodloužit. Za holemi bychom se rozhodně neměli předklánět či se o ně při sestupu opírat plnou vahou. Při běhu z kopce nám neslouží jako pevná opora, na to ani nejsou stavěné, ale pomáhají udržet rovnováhu.
Rukojeť běžeckých holí
Rukojeť představuje druhé podstatné ergonomické hledisko pro výběr konkrétního modelu. Jednoduše musí padnout do ruky. K výrobě rukojetí se využívají především syntetické materiály a korek. Dosti záleží na osobních preferencích, každému je na dotyk přece jen příjemné něco trochu jiného. Každopádně platí, že korek rychleji ubývá, po „vydrolení“ je dokonce nutné vyměnit celé madlo, za to se však jedná o nejlepší materiál pro celoroční použití.
Mezi syntetickými materiály rozlišujeme rukojeti pěnové a gumové. Prve uvedená jsou příjemně měkká a dobře odvádějí pot. Gumová madla jsou většinou nejtěžší, nejsou tak příjemná a více se v nich potí dlaně. Skvěle se však hodí do zimních podmínek, kdy stejně používáme rukavice a také nehrozí jeho nasáknutí a zmrznutí.
Hole s korkovou rukojetí Leki Micro Trail Pro
Poutka na hůlkách na běhání
Poutka tvoří podstatnou součást holí, kterou bychom rozhodně neměli podceňovat, a to proto, že skrze ruku (dlaň) zabezpečují přenos síly z trupu na hůl, respektive na její hrot a ovlivňují celkové držení hůlek. Správně nastavené poutko směřuje síly efektivněji. V momentě největšího zatížení totiž díky opření přes malíkovou hranu dlaně správně aktivujete svalovou souhru ruka-paže-rameno-trup. Opřením do poutka navíc šetříte sílu, kterou byste jinak vynaložily na sevření holí.
Na trhu jsou k dostání hole se dvěma základními typy poutek – pevná (spjaté s holí), volná (odepínací, tzv. rukavička). Pevné poutko je samozřejmě stavitelné, aby se přizpůsobilo velikosti vaší dlaně. Výhodou je, že jej neztratíte, pro svou jednoduchost je mechanicky odolnější, za to se o kousek déle navléká. Volné poutko z hole odepnete, zpravidla přes plastové zámky, stále tedy zůstává na vaší ruce. Prim zde jednoznačně hraje rychlá manipulace. Musíte si jen dá pozor, abyste je po sundání neztratili, případně z neopatrnosti nepoškodili upínací mechanismus.
Karbonové hole Leki Micro Trail Vario s odnímatelným poutkem Trigger Shark Frame Strap Mesh