Fyzickou aktivitu potřebujeme
Ondřej je jedním z těch, kteří jezdí do práce na svůj vlastní pohon. „Střídám kolo a koloběžku, podle toho, kam mám ten den namířeno. Za týden po Praze najezdím přes padesát kilometrů. Změnu aktivit považuji za nejlepší prevenci proti jednostrannému zatížení.“
Ondřej Růžek vám prostřednictvím našeho blogu, osvětlí zásady zdravého pojetí jízdy na koloběžce. Těšit se můžete na spoustu praktických tipů, které vám ušetří síly a přinesou větší lehkost a potěšení z jízdy.
„Fyziologicky jsme nastavení tak, že fyzickou aktivitu potřebujeme ke štěstí a spokojenosti. Pomocí běhu jsme si dříve opatřovali obživu – vystopovat, uhnat a ulovit si chutnou pečínku v nás muselo vyvolat tsunami hormonů štěstí. Dnes si tento pocit můžeme navodit pohybovou aktivitou, anebo třeba “lovem“ v nákupním centru, záleží na každém z nás, co si vybere.
Já měl to štěstí, že mě táta dal už v pěti letech na fotbal, gólů jsem sice střelil jen asi pět, ale za to jsem mohl téměř celý rok trénovat a běhat venku pod širým nebem. Ostatně běh mě na fotbalu bavil ze všeho nejvíc.“
„Lidé trpí na hypokinezi – nedostatek pohybu, což má základ v preferenci sedavých povolání. Upadá tak populační zdatnost a stoupá míra výskytu nadváhy.”
Ve své práci využívá širokou škálu technik, které respektují vývojové principy lidského těla a pohybu. „Učím své svěřence především vnímat pohyb, aby zachytili jeho řetězení – to, jak na sebe jeho dílce navazují. Rád o tomto postupu hovořím jako o návratu k sobě.“
„Pobyt venku je mou základní potřebou. Na Maslowově pyramidě potřeb bych ji umístil hned za přijímání potravy a vyměšování.“
Kudy vedla cesta
Ondřejova cesta k povolání pohybového terapeuta se začala odvíjet už na základní škole, kdy se kromě kopané věnoval také posilování. „Se strýcem jsme vyparkovali škodovku z garáže, nanosili závaží a spustili estrádu s činkami. Dnes jsem o trochu moudřejší – měli jsme se raději věšet na hrazdu a zvedat sami sebe. Ale i tak jsem za ty časy vděčný, zvykl jsem si pracovat na sobě a pečovat o své tělo.“
Když Ondřejovi spolužáci mířili na vysoké školy, on si udělal licenci na osobní trenérství a začal se jím živit. Krátce nato přišla nabídka od kaskadérky Hany Dvorské na lektorování ranních lekcí běhu. „Jitra jsou pro trénink fantastická, pohyb před sedmou mám dodnes nejraději.“
„Běžci z mých ranních lekcí za mnou odpoledne chodili řešit své pohybové obtíže, proto jsem se pohybem začal zabývat více.“
Touha dozvědět se o zákonitostech pohybu víc zavedla Ondřeje na Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, konkrétně katedru sportů v přírodě, kde díky asistentovi Ladislavu Vomáčkovi pochopil, že vyučování a vedení lidí je mu souzeno a že ho nesmírně naplňuje.
„Svým klientům doporučuji sledovat příchozí cestu namísto upírání pozornosti k horizontu, potažmo k cíli. Pokud mám nějaké moto, pak to, že cesta je cíl.“
Dynamická neuromuskulární stabilizace (DNS)
DNS pracuje s našimi pohybovými stereotypy, které vznikají v průběhu našeho života či nesprávným užíváním těla v denních činnostech či sportu. DNS se snaží tyto špatné stereotypy přeprogramovat v naší centrální nervové soustavě a optimalizovat přes principy vývojové kineziologie. Více o DNS.
Potřebujete-li osobní konzultaci, trénink apod., napište Ondřejovi na Ruzeko@gmail.com.